Úvod
Kraniosakrální terapie jako měkká a intenzivní doprovodná palpační metoda prokázala velký potenciál pozitivně ovlivnit zejména regulační schopnosti koní. Rytmickou mobilizací mozkomíšního moku lze uvolnit fyzické napětí, posílit imunitní systém a aktivovat samoléčebné schopnosti. U stresovaných koní může aplikace těchto technik pomoci při stresu, lépe tak obnovit homeostázu, střídání odpočinku a aktivity.[1]
Kraniosakrální terapii založili na počátku 20. století lékaři Dr. Upledger a Dr. Sutherland a Dr. Still vyvinul obecnou osteopatii založenou na následujících základních principech:
-Tělo je celek a jako takový i funguje.
-Tělo je ve stavu rovnováhy (homeostázy), má vlastní samoregulační a léčebné schopnosti.
-Struktura a funkce se vzájemně ovlivňují (tlak a napětí v jedné části těla vytváří tlak a napětí v jiné části).[2]
Tento typ terapie je podoblastí osteopatie, a proto se počítá mezi alternativní léčebné metody, jako je akupunktura. Dosud chybí vědecké důkazy, které by prokázaly účinnost kraniosakrální terapie. Přesto se renomovaní osteopati na koních na tuto metodu spoléhají.
Průběh kraniosakrální terapie
Většinou se začíná tím, že položí jednu ruku na hlavu zprava a zleva. To umožňuje cítit pohyb lebečních kostí. Kosti jsou k sobě připojeny jako klouby pomocí stehů. Tato spojení by měla být volná a pružná.
Zablokované lebeční kosti, například v důsledku pádu nebo infekce, mohou narušit tzv. kraniosakrální rytmus. „Tento rytmus je vedle srdečního tepu a dýchání dalším nezávislým rytmem v těle. „Vzniká tím, že ačkoli se mozkomíšní mok neustále tvoří, v páteři pokračuje pouze v přívalech. Mozkomíšní mok chrání a vyživuje náš nervový systém.
Těsné obočí, problémy se zuby, napjaté svaly, blokády fascií a obratlů, psychický stres a nadměrné tahání za ohlávku nebo tvrdá ruka jezdce mohou také narušit kraniosakrální systém.
Jak cítit průtok mozkomíšního moku?
Nejlepší způsob, jak cítit kraniosakrální rytmus, je přes lebku a křížovou kost. Vyzkoušejme si to. Položte položit jednu ruku na kohoutek a druhou na křížovou kost.
Mozkomíšní mok protéká tvrdou plenou mozkovou. Jedná se o pevnou vazivovou tkáň, která lemuje vnitřní stranu celé lebky, vystupuje na zadní straně hlavy s míchou, obaluje ji a probíhá s ní celým páteřním kanálem až ke křížové kosti.
Pohybuje dozadu a dopředu. Je to jako velmi malý proud vody, který protéká vaším tělem.
Pokud je kraniosakrální rytmus narušen, lze ho harmonizovat. Kraniosakrální terapie je však vždy součástí celkové léčby. Ta zahrnuje důkladné vyšetření a kompletní osteopatickou léčbu. Odborník individuálně určí, zda kraniosakrální terapii kůň potřebuje.
Typickou indikací je například to, že oči nebo nozdry nejsou v rovině nebo že kůň nese hlavu šikmo. K dalším příznakům patří opakující se nesprávné postavení pánve, slzení očí, problémy s temporomandibulárními klouby, metabolické poruchy, pohybové poruchy, jako je klopýtání, a problémy s chováním, jako je pletichaření, úzkost nebo agrese.
Kranio v praxi
Testovaný kůň Shimounah při jízdě rád tlačí jazykem přes udidlo. Monika Hornburgová si uvědomuje, že kraniosakrální pohyblivost horní a dolní čelisti je omezená: když vyšetřuje temporomandibulární kloub a žvýkací svaly, Shimounah odtahuje hlavu. „To je jí nepříjemné,“ říká Monika Hornburgová a položí klisně ruce zpět na hlavu. „S mými úchopy mohu nejen testovat, ale také okamžitě léčit.“
Zdá se, že to funguje. O několik vteřin později Shimounah opět usnula a při dotyku citlivých míst už nereaguje na bolest. Také její horní a dolní čelist se opět volně pohybují. „Přesto bych jí zuby ještě nechala zkontrolovat,“ říká Monika Hornburgová. „Možná má Shimounah ostré hrany nebo háčky, které brzy opět naruší kraniosakrální systém. Vlastníma rukama to ale nespravím.“[3]
Další oblasti osteopatie
Parietální osteopatie: Tato podoblast je základem každé osteopatické léčby. Terapeut zkoumá, jak pružné jsou klouby, svaly, šlachy a vazy. Napjaté svaly, zablokované klouby nebo ztvrdlé pojivové tkáně se jemně ošetřují pomocí cílených pohybů rukou.
Fasciální osteopatie: Fascie jsou tenké membrány. Obklopují svaly, šlachy, orgány, nervy, vazy, cévy a kosti. Fascie se slepují v důsledku napětí nebo příliš malého pohybu. Jelikož jsou všechny fascie vzájemně propojené, jejich narušení má negativní vliv na celé tělo. Existují různé techniky uvolnění zaseknutých fascií.
Viscerální osteopatie: Týká se vnitřních orgánů. Žaludek, ledviny a plíce musí být v těle také volné a pružné, aby mohly správně fungovat. Terapeut zkoumá pohyblivost orgánů, které může nahmatat zvenčí, a také orgánů, které leží hluboko v břiše a ke kterým se může dostat pouze nepřímo přes jiné vnější struktury, jako jsou svaly nebo pojivová tkáň a reflexní zóny.[4]
Pro koho je kraniosakrální terapie vhodná
Kraniosakrální terapie je vhodná úplně pro každého. Ať už řešíte nějaký problém, nebo cítíte potřebu na sobě pracovat.
A jak si užívá kraniosakrální terapii Dejví pod rukami Kateřiny Krampolové?
Jakmile přiloží Kateřina ruce, Dejví většinou okamžitě začne pospávat, přivírá oči a ani se nehne. Když se něco uvolní, okamžitě si odžvýkne, povolí si nohu, nebo si položí hlavu do Kateřininých rukou. Na konci terapie vždy zývá a zývá. Je vidět, že je to pro něj obrovský relax, ale zároveň se při tom velmi soustředí.

Závěr
Kraniosakrální terapie nenahrazuje veterinární nebo kompletní osteopatické vyšetření a léčbu. Je ale ideálním doplňkem. Koně pak mohou skutečně těžit z léčebných rukou.
Zdroje
https://www.osteopathiezentrum.de/fortbildungen/pferd/kranio-sakrale-therapie
https://www.pferdetierarzt-stowasser.at/cranio-sacral-therapie-osteopathie
https://www.pferdetherapie-graf.ch/craniosacraltherapie
http://www.pferdetherapie-kuhnke.de/cranio.htm
https://www.uniqa.at/versicherung/gesundheit/cranio-sacral-therapie.html
https://dr-von-rosen.de/schwerpunkte/craniosacrale-therapie
[1] https://www.osteopathiezentrum.de/fortbildungen/pferd/kranio-sakrale-therapie/
[2] https://www.pferdetierarzt-stowasser.at/cranio-sacral-therapie-osteopathie/
[3] https://www.cavallo.de/medizin/craniosacrale-therapie-fuer-pferde/
[4] https://www.cavallo.de/medizin/craniosacrale-therapie-fuer-pferde/